Nieestetyczne wypryski w rejonach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego nastolatka. Za niechciane zmiany skórne odpowiada niezwykle uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Przypadłość najczęściej dotyka osoby w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże powstawania trądziku młodzieńczego
Za pojawianie się pryszczy najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te aktywują się właśnie w czasie dojrzewania, co ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, produkują nadmierną ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się wyprysków. Trądzik młodzieńczy pojawia się najczęściej na twarzy, jednak nie jest to reguła, bowiem może tworzyć się również w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych ludzi trądzik może jednak brać początek także z innych powodów. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, odpowiedź organizmu na zażywanie medykamentów lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zatykaniem gruczołów łojowych i w rezultacie powstawaniem trądziku.

Czym objawia się trądzik i jak go zwalczać
Trądzik przyjmuje postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, wyprysków czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których nierzadko pozostają brzydkie blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych kuracji.
W kuracji trądziku duże znaczenie ma prawidłowa diagnostyka, dlatego warto skonsultować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego kuracja polega na włączeniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często używać izotretynoinę, która pomaga zminimalizować ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.
Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, mających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które zmagają się z problemem bardzo rozległego trądziku, podejmują najczęściej terapię doustną. Leczenie polega na przyjmowaniu przepisanych antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych, leków przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach zaleca się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.