6 Mar Brak komentarzy admin Przymierze , ,

Trądzik jest problemem wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go na różne sposoby, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki oraz suplementy diety. Warto jednak od czasu do czasu pozwolić skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walka z bakteriami
Za powstawanie ropnych wyprysków odpowiadają bakterie, które namnażają się w zablokowanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do tworzenia się uciążliwych pryszczy, dobrze jest wypróbować maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednakże czosnek posiada wspaniałe właściwości antybakteryjne i – przede wszystkim, nie uczula, zatem jest dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Usuwa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na buzię nakłada się lekki krem nawilżający albo matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa również picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, aby drożdże zostały rozpuszczone we wrzątku, gdyż zanim je wypijemy muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór zazwyczaj prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i pojawiania się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, jeszcze bardziej pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić każdego dnia po jednej łyżce rano i wieczorem.

Peeling solny
Skuteczną walkę z trądzikiem ułatwia także regularne wykonywanie peelingów, które usuwają martwy naskórek i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz niewielkiej ilości żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Następnie należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, uważając, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i nakłada się na nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Warto również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne głównie w przypadku wszystkich, którzy cierpią z powodu nadmiernego błyszczenia się skóry. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i łagodzić ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.