6 Mar Brak komentarzy admin Przymierze , ,

Trądzik jest chorobą, wokół której narosło bardzo dużo legend. Opowiemy wam zarówno o najbardziej znanych mitach, jakie powstały wokół tego tematu, jak i o prawdach, które warto potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem nastolatków
To jeden z najpopularniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Wprawdzie schorzenie to dotyczy około 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużym stopniu i coraz częściej pojawia się ona u osób po trzydziestym roku życia, niezwykle utrudniając i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym problemem zarówno estetycznym, jak również psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie należy umniejszać problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik jest chorobą zakaźną
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Przyczyną trądziku jest zła dieta
To tylko w połowie prawda. Mimo panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, choć ostatnie badania udowadniają, iż nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a tylko niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, bardzo ostrych, lub też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące tylko u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.
Prawdą jest natomiast, że odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, a więc pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd naszej cery.

Najlepszym lekarstwem na trądzik jest kąpiel słoneczna oraz pójście na solarium
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Co więcej proces nadmiernego wysuszenia skóry jest powodem wzmożenia wydzielania się łoju, co jest błędnym kołem. Nie można przy tym zapominać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do przesuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się stanu skóry. Nie można jednak zapominać, że odpowiednia higiena to sprawa kluczowa, dlatego też twarz trzeba myć dwa razy dziennie, najlepiej przy użyciu specjalnych żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, jednak tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest faktem. Bardzo często nasilenie zmian można zauważyć pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych wręcz odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.