Trądzik występuje w różnych formach i wbrew powszechnym przekonaniom nie jest jedynie przypadłością dojrzewających nastolatków. Taki trądzik, który zagraża przede wszystkim na etapie dojrzewania, przejawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy i pozostałych częściach ciała (dekolt, plecy etc.), określany jest mianem trądziku młodzieńczego. Jeżeli myślisz jak pozbyć się pryszczy wiedz, że taki trądzik być może minie samoistnie wtedy, gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się w swej dojrzałej formie.
Trądzik w wieku dorosłym
Następnym momentem życia, w którym występuje zagrożenie trądzikiem, jest przedział czasowy między 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej występuje trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik młodzieńczy, ale niemniej szpeci naszą cerę.
Całe życie grozi nam też trądzik wywołany. Ten typ trądziku może wywołać kontakt z niektórymi substancjami (np. oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) oraz z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.
W jaki sposób pozbyć się pryszczy przy poszczególnych typach trądziku?
Trądzik w każdej postaci leczony jest w zasadzie podobnie, aczkolwiek sposób działania w przypadku trądziku wywołanego polega przede wszystkim na używaniu środków profilaktycznych w formie ograniczenia kontaktu z substancjami, które trądzik wywołały. Trądzik młodzieńczy, jeśli jego przebieg jest intensywny, leczony jest bardzo często antybiotykami i retinoidami. Podobnie bywa leczony trądzik różowaty, ale w odniesieniu do tego typu trądziku bardzo ważną rolę gra przede wszystkim profilaktyka tj. działania mające za cel zatrzymanie postępujących zmian skórnych.