Trądzik to wielki problem młodych ludzi, ale może on także pojawić się w późniejszym wieku czy też u niemowląt. Wystąpienie zmian skórnych może być dla nas alarmem, iż organizm przestał prawidłowo funkcjonować i należy podjąć pewne skuteczne kroki, by było lepiej. W początkowym etapie dobrym środkiem mogą okazać się tabletki na pryszcze, jednak w przypadku zaniedbania problemu konieczne mogą się okazać bardziej rozbudowane preparaty. A zatem jak skutecznie pozbyć się trądziku?

Tabletki na pryszcze
Jeżeli naturalne metody typu zabiegi pielęgnacyjne albo tabletki na wypryski bez recepty nie pomogą i problemy skórne nadal się nasilają, to należy udać się do lekarza dermatologii. Sporo osób unika odwiedzin u specjalisty, czego późniejszym efektem jest doprowadzenie do kłopotliwych i nieestetycznych zmian na skórze, które trudno potem wyleczyć i kuracja staje się uciążliwa. Tabletki na pryszcze muszą być dobrze dostosowane do indywidualnego stanu naszej cery, aby można było w ogóle rozmawiać o jakiejkolwiek ich skuteczności. Często dermatolog doradza jakieś domowe metody na trądzik jako uzupełnienie leczenia, ale podstawą kuracji jest przede wszystkim zastosowanie preparatów doustnych. Najważniejsze jest, aby zażywać je systematycznie, czyli postępować zgodnie z poradami dermatologa. Skoro nasze wcześniejsze działania na własną rękę nie zadziałały, to aktualnie należy zaufać specjaliście, który posiada bogate doświadczenie w kwestii leczenia trądziku.
Jednak tabletki na pryszcze nie są jedyną metodą, którą stosuje lekarz. Najczęściej przepisuje on dodatkowo zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Należy nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale także przeciwdziałać łojotokowi. Środki doustne na pryszcze mają w swoim składzie też często pochodną kwasu witaminy A, czyli izotretynoinę, która wpływa na polepszenie kondycji skóry każdego z nas. Doustnie proponowane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Oczywiście prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy także odgrywa przy trądziku niebagatelną rolę. Zalecane są głównie preparaty, które wykazują działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. W większości przypadków skóra trądzikowa wydziela zbyt duże ilości sebum, co nasila powstawanie zaskórników, z tego względu najkorzystniej kupować kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Środki złuszczające mogą doprowadzić do przesuszenia się skóry, z tego względu należy także pamiętać o jej regularnym nawilżaniu. Na rynku z łatwością da się znaleźć odpowiednie substancje.