Zmiany skórne na twarzy, w okresie dojrzewania to dość znana sprawa. Nierzadko jednak, ponadto w dorosłym życiu, borykamy się z problemem trądziku. Jego pozbycie się często wymaga wizyty u lekarza dermatologa. Wiele osób, które bez zauważalnej różnicy stosowały różne metody terapii, wciąż zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się trądziku?
Sprawdzonych metod jest co najmniej parę. Możemy zastosować sprawdzone domowe sposoby oraz takie, które podpowie nam lekarz. preparaty na trądzik zapisywane na receptę przez dermatologa często mają szansę przynieść skutki uboczne. Mogą wymagać używania specjalnych środków ostrożności, jak na przykład antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Niemniej jednak często raz zastosowana kuracja, może wystarczyć na bardzo długi czas. Różnego rodzaju tabletki na trądzik promowane w telewizji czy w radiu są dostępne bez kontroli lekarza. Jednakże ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się jednak, że będą one działać.
Trochę mniej radykalna metoda to maść przeciwko trądzikowi. Zazwyczaj skutki użycia takiego środka są różne. Nie każdej osobie pomaga w podobny sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego również możemy spodziewać się działań ubocznych, jak zaczerwienienie cery czy też uczulenie słoneczne. Maść na to schorzenie zwykle zawiera w swoim składzie antybiotyk i środki mające za zadanie złuszczanie naskórka. Są one tolerowane przez każdego w innym stopniu. Maść na trądzik może zawierać także inny skład. Zdarza się, że zawiera w swojej strukturze cynk, mający właściwości wysuszające. Środki, które rozsmarowujemy na twarzy nie w każdym przypadku są dobre, ponieważ mogą wydłużać czas gojenia się wyprysków. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia wystąpienia trądziku. Stosowana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, gdy mamy pojedyncze krosty. Ale, gdy cała skóra twarzy jest wysypana krostami, odpowiedniejsza opcja to najprawdopodobniej tabletki na trądzik.
Często kuracja trądziku trwa dużo czasu i jest konieczne stosowanie różnych środków farmakologicznych. Czasami sięgamy po domowe sposoby, ale tutaj również należy zachować ostrożność. Nasza skóra jest wrażliwa i stosowanie nieprzetestowanych substancji może grozić w najlżejszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie warto tak ryzykować. Pomoc specjalisty chorób skóry jest w tej sytuacji nieoceniona.