6 Mar Brak komentarzy admin Przymierze , , , ,

Bardzo istotna większość ludzi na świecie ma niezbyt przyjemne doświadczenia z trądzikiem, który zazwyczaj powstaje w wieku dojrzewania i może towarzyszyć naszej cerze do trzydziestego piątego roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś zbagatelizowany, był w istocie zmorą tych, którzy musieli zmierzyć się z jego agresywnymi postaciami. W obecnych czasach podejście do tej dolegliwości skórnej jest kompletnie inne – bazuje na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W jakich przypadkach stosować kurację?
Niezaprzeczalnym faktem jest w większości przypadków trądzik jest niegroźny, a jego zasięg jest minimalny, jednak w niektórych, ostrych przypadkach może spowodować powstawanie blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z zaostrzonym przebiegiem schorzenia niezbędne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia farmakologicznego, które efektywnie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych wskazań do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki i ropiejące grudki.

Sposoby prowadzenia kuracji
Zanim zostanie przepisany nam wybrany medykament, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego oraz na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się właściwe medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające rezultaty, niż sięganie po sposoby mniej kompaktowe. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia działania.
Bezsprzecznie im szybciej podejmie się kurację, tym lepiej. Błędnym jest myślenie, że problem sam się rozwiąże, a wyczekiwanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy następne poważne problemy.
W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się kontaktowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach wdraża się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki mają zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na naszym ciele Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w łagodnej postaci grudek i krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie kompleksowe. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.
Zazwyczaj polecana terapia hormonalna w dalszym ciągu powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, w zupełności niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Istotna ciągłość leczenia
Biorąc się za leczenie, trzeba pamiętać, że zawsze jest ono długotrwałe i wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Istotną informacją, o której często się zapomina, jest fakt, że początek kuracji może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą dermatologiczną. Nowe zmiany trądzikowe są wynikiem otwierania się i oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie można samodzielnie zakańczać kuracji, a wszystkie wzbudzające niepokój objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.