Czas dorastania niesie ze sobą wiele niedogodności które dotyczą zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej niewątpliwie prym wiedzie bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka większość dojrzewających osób -jest nią trądzik. W pierwszym stadium trądzik charakteryzuje się obecnością zaskórników zwanych także wągrami, następnie pojawiają się grudki i krostki, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, po zakończonym procesie gojenia mogą pozostawać po nich blizny.
Jak poradzić sobie z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście odpowiednia higiena, jednak należy także zastosować żel czy maść na trądzik. Jakie preparaty stosuje się najczęściej?
Bez wątpienia są to maści zawierające sterydy i antybiotyki. Na rynku możemy także znaleźć maści które w swoim składzie zawierają jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo działań niepożądanych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą też wystąpić problemy z naczyniami krwionośnymi, z kolei w przypadku antybiotyków mogą wystąpić grzybice a także zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Warto także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie ma mocnego stanu zapalenia, bowiem wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.
Na samo zakończenie należy nadmienić, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku wystąpi, to warto udać się do dobrego lekarza dermatologa cieszącego się pozytywnymi opiniami wśród pacjentów, aby ten wybrał właściwe medykamenty. Należy również trzymać się zasad higieny oraz odstawić z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.