Trądzik to problem nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym stosunkowo łatwo o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i ogólnym stanie cery, a to może doprowadzić do wzmożonego poczucia bezsilności. Zniecierpliwienie z kolei przekłada się na rezygnację z kontynuowania wysiłków i odnowienie problemu. Bardzo często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane skutki – dobrze jest połączyć lekarstwa na trądzik, kosmetyki a także dietę, a także starać się unikać kilku często popełnianych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrej jakości filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy największym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, niemniej jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zredukowaniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zwielokrotnioną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne niszczy strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Zwłaszcza stosując złuszczanie kwasami trzeba nie zapominać o dobrej ochronie, jednak używanie dobrego kremu z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany produktów, to konieczność jeśli chce się posiadać idealną, czystą cerę. Warto połączyć to z suplementacją, najlepiej kupując specjalnie dobrane tabletki na trądzik, które w składach zawierają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej dobrą kondycję, ale również utrzymać pożądany stan rzeczy na dłużej.

Pomijanie peelingów i nawilżania
Następne często spotykane przekonanie mówi, że cera tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To błąd – trzeba ją nawilżać, jednak dobrze jest korzystać z specjalnie dopasowanych, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem zaostrzy problem, zamiast się z nim rozprawić. Skóra tłusta potrzebuje też peelingów, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej wykonać to przy pomocy delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może roznieść po całej twarzy zarazki.