Dawniej trądzik był typową dolegliwością wieku dojrzewania. Dzisiaj natomiast cierpią na niego także osoby dorosłe. Trądzik o niewielkim nasileniu cechujący się zaskórnikami lub małymi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego pojawia się dzisiaj u dużej liczby ludzi- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u pań które spodziewają się miesiączki.
Jak sobie poradzić z tym problemem, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie? Nade wszystko należy przestrzegać zasad higieny. W tym celu trzeba zakupić specjalny krem, tonik oraz żel do mycia cery. Należy koniecznie także unikać ostrych, słonych i tłustych posiłków. A co można uczynić, jeśli to jednak nie pomoże?
Przede wszystkim warto zastosować maść na wypryski. Na szczęście dzisiaj w aptece można kupić wiele takich maści bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy przyrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.
Można także przetestować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak delikatnie przesuszyć skórę, a nadtlenek może delikatnie odbarwić włosy.
Inną bardzo często stosowaną maścią jest maść cynkowa. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Dobrze jest wspomnieć, że jest to dość łagodna maść- jej efektów nie zobaczymy od razu. Krosty mogą również zniknąć same po pewnym czasie.
W przypadku łagodnego trądziku dobrze sprawdzą się także maści z kwasem salicylowym albo maści ziołowe.
Kończąc należy wspomnieć o tym, że w każdej postaci trądziku warto udać się do lekarza dermatologii, który pomoże wybrać najbardziej skuteczną dla nas maść.