Jedną z podstawowych przyczyn odpowiadających za powstawanie wysypki trądzikowej są problemy z układem hormonalnym. Huśtawka hormonów która pojawia się w czasie dorastania może być podłożem dla pojawienia się niepożądanych zmian na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Tak samo działa okres stanu błogosławionego czy połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne pojawiające się w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie poprzez pojawienie się mało estetycznych wyprysków na skórze. O ile w tych sytuacjach pomocne może się okazać odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie czy ogólnodostępne tabletki przeciw trądzikowi, to przy innych jego odmianach, przeważnie wymagana jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania wysypki trądzikowej. Coraz częściej pojawia się on u osób dojrzałych i u podstawy jego powstawania kryją się zdumiewające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i niezdrowa dieta może również skutkować pojawieniem się zmian o charakterze trądzikowym. Jednak różnią się one odrobinę od tych, jakie pojawiają się w okresie dojrzewania. Zazwyczaj nie są rozsiane po całej cerze, a jedynie w jej dolnej części. Zwykle występują w okolicy żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust czy na szyi. Trądzik występujący u osób dorosłych mimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się okazać niezmiernie trudna.

Trudno jest wygrać z trądzikiem występującym w wieku dorosłym. Ogólnie dostępne środki mogą być niewystarczające w tej zaciętej walce. Zwykle konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zaleci wykonanie badań i na ich podstawie określi trafną diagnozę i wdroży adekwatne leczenie. Zazwyczaj przebiega ono za pomocą efektywnych tabletek przeciw trądzikowi, a często również leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie osoba dotknięta trądzikiem powinien również radykalnie zmienić swoją dietę i styl życia. Trzeba spożywać ogromne ilości płynów. W ten sposób można oczyścić organizm z toksyn które są odpowiedzialne za pojawianie się zmian trądzikowych.