Trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako przypadłość pojawiająca się w okresie dojrzewania i przemijająca po tym czasie samoistnie. W rzeczywistości ciężkich stanów zapalnych w tej chorobie nie wolno w żadnym wypadku zaniedbywać – nieleczone mogą pozostawić po sobie niemożliwe do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Także w przypadku, kiedy dolegliwości są znacznie delikatniejsze należałoby zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Próbując wyszukać odpowiedź na bardzo istotne zagadnienie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi informacjami.

Trądzik – co jest jego przyczyną?
Trądzik kojarzy się przede wszystkim z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi skóry człowieka. Jednakże trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na twarzy pojawiają się wówczas czarne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki ulokowane pod powierzchnią skóry. Powód wyskoczenia tych dolegliwości jest identyczny – nadmiar łoju (określanego również jako sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji w większości przypadków zdarza się w okresie pokwitania – gdy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co robić w przypadku cery trądzikowej?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest używanie środków z serii skierowanej dla cery trądzikowej. Nie można zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich chorych toniku oraz o lekkim kremie nawilżającym. Można również zastosować leczenie oparte na bazie ziół, warto skorzystać przede wszystkim z dobrodziejstw ziela fiołka trójbarwnego. Zaleca się zarówno spożywanie naparu, jak i używanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie tego składnika.

Farmaceutyczne preparaty na trądzik
W przypadku, gdy samodzielne próby zaradzenia problemowi nie dają rezultatu warto wybrać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyki, które niwelują stany zapalne – na przykład tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Działające mogą być również preparaty na podstawie hormonów, ale przepisuje się je zazwyczaj tylko u starszych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal występuje.