Trądzik to ogólne pojęcie określające wiele przeróżnych problemów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany licznymi czynnikami, od poważniejszych problemów ze zdrowiem aż po źle dopasowaną dietę, dlatego warto działać kompleksowo. Taki plan daje znacznie większe szanse, że walka z tą nieprzyjemną przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z kłopotliwymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Brak niektórych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie konkretnych substancji. Warto przemyśleć od początku do końca swoją dietę i odnaleźć w niej słabe strony, a następnie zmieniać je konsekwentnie. Zdecydowanie, monotonia w codziennej diecie ma swoje odzwierciedlenie na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje wielu rozmaitych pierwiastków. Nie uda się mieć ich wszystkich, jedząc w kółko identyczne śniadanie, obiad i kolację. Trzeba włączyć do swojej codziennej diety zdrowe dodatkowe produkty.
Farmaceutyki na trądzik również pozwalają na uzupełnienie niedoborów, natomiast tylko pod kątem samej cery. Zazwyczaj zawierają cynk, witaminę A oraz ekstrakty z rewelacyjnie wpływających na nią roślin leczniczych. Trzeba się także wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które zawiera dużo substancji niezbyt dobrze wpływających na organizm. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą prawie zawsze odbija się na cerze.

Odpowiednia pielęgnacja
Nawet najlepszej jakości tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, jeśli regularnie popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed zaśnięciem. Zanim pójdzie się spać, trzeba koniecznie zmyć pozostałości makijażu, jak również kremy nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieusunięte zanieczyszczenia przyczyniają się istotnie do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Kolejnym częstym błędem jest pomijanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnymi środkami oczyszczającymi, w wyniku czego stymuluje się ją do przyspieszonej produkcji sebum.